Hava Perdesi Nedir?

Hava Perdesi, yüksek debiyle ve sabit bir hızla hava üfleyen bir iklimlendirme cihazıdır. Hava perdesinin klimanın iç ünitesine benzer bir görünümü vardır ancak klimadan faklı olarak ortamın ısısını değiştirmeyi değil ortamdaki ısıyı izole etmeyi amaçlar.

İklimlendirme için otorite olarak kabul gören derneklerden biri olan Amerikan Isıtma, Soğutma ve Klima Mühendisleri Derneği (ASHRAE) hava perdesini şöyle tanımlar: "Hava perdesi, dışarıdan hava sirkülasyonuna maruz kalabilecek bir alanda hava sirkülasyonuna karşı bariyer kurmak amacıyla sürekli ve yüksek debide hava akışı sağlayan bir iklimlendirme cihazıdır. Hava perdesinin sızma girişimlerine karşı etkinliği genellikle %80 ile %60 arasında değişmektedir."

Hava Perdesi Nasıl Çalışır?

Hava perdesi şiddetli bir hava akımı yaratır ve böylelikle izole edilmesi istenen alanla dış ortam arasında ‘hava’dan bir perde oluşturur. Hava perdesinin açık kalan alanı izole edebilmesi için şiddette bir şekilde hava üflemesi gerekir. Hava perdesinde bu işi elektrik motoru ile çalışan güçlü bir fan gerçekleştirir.

Doğru hava perdesini belirlemek için öncelikle izole edilmesi hedeflenen alanın boyutuna bakılır. İzole edilmesi istenen ortamla dış ortam arasındaki basınç farkı, rüzgâr kuvveti veya yüksek sıcaklık farkları gibi etkenler de hesap edildikten sonra uygun ısı perdesi belirlenir.

 

Hava Perdesi Satışlarınızı Arttırır

Hava perdesi ile satışlar arasındaki ilişki ilk bakışta anlaşılmasa da sanıldığı kadar karmaşık değil. Mağazanın fiziki bir kapısı varsa, mağazaya girmek için kapıyı açmanız gerekir ve kimi zaman bunu yapmak istemezsiniz. Bunun birçok nedeni olabilir. Kapıdan içeri girdiğinizde satın alma noktasında bir beklenti yaratacağınızı düşünebilir veya kapıyı açınca ne ile karşılaşacağınızı kestiremiyor olabilirsiniz. Bu durumda yapılabilecek en iyi şey kapıyı ortadan kaldırmak ve bunun da en akılcı yolu hava perdesi.

İnsanlar, sokakla arasında herhangi bir engel olmayan bir mağazaya girerken çekinmez ve böylelikle mağazanız daha çok ziyaretçi çeker, ziyaret eden sayısına paralel olarak da satışlarınız artar.

Hava Perdesi İzolasyon ve Tasarruf Sağlar

Hava perdesinin oluşturduğu hava akımı ısı izolasyonu sağlar. Böylelikle ortamı iklimlendirmek için harcadığınız kaynağı korumuş olursunuz. Kışın yakıttan yazın da elektrikten tasarruf edersiniz.

Hava perdesi sadece ortamdaki sıcaklığı değil aynı zamanda ortamdaki hava kalitesini de korur. Dışarıdan gelecek kötü koku, haşere ve duman gibi etkenlerin içeri girmesini engeller ve bütün bunlara karşı görünmez bir bariyer oluşturur.